FAQ

01

Ile trwa wykonanie projektu i czemu tak długo?

W zależności od wielkości inwestycji i założeń przygotowanie projektu trwa od 8 tygodni do 12 tygodni. Jest to proces, na który wpływa wiele czynników. Przygotowanie projektu, wizualizacji, dobór materiałów i ciągłość w komunikacji, to główne aspekty, które wpływają na realizację i proces projektowy.

02

Kiedy najlepiej zlecić projekt?

Jak najszybciej. Główna zasada to nie czekać na ostatnią chwilę. Odwrotna kolejność, czyli umawianie ekipy, zaczynanie remontu, a dopiero później zgłaszanie się do architekta generuje tylko niepotrzebny stres oraz frustrację dwóch stron. Mieszkanie deweloperskie, dom budowany od podstaw? Nie ma potrzeby czekać, aż fizycznie dany budynek powstanie, na planach i projektach udostępnionych przez np. deweloperów spokojnie można pracować nad aranżacją wnętrz. Planujesz remont na wiosnę? Okres jesienno zimowy to najlepsza pora, by zainteresować się na spokojnie wykończeniem.

03

Chciałbym z wyprzedzeniem umówić/zarezerwować ekipy remontowe, jak to najlepiej zgrać ze sobą czasowo?

Tak jak było o tym wspomniane we wcześniejszych punktach są terminy, prace i ich realizacja, których nie da się przeskoczyć. Każdy wykonawca, podwykonawca, architekt czy projektant wnętrz ma zobowiązania, których musi dotrzymać również dla innych klientów.

Na przykładzie mieszkania 50-60 m2 postaram się jednak opisać przebieg procesu projektowego oraz remontowego.

Sama praca nad projektem mieszkania o takim metrażu nie powinna przekraczać okresu 3 miesięcy, zakładając, że jest to projekt kompleksowy zawierający wizualizacje realistyczne i projekty mebli na wymiar. W tym samym czasie co architekta należy szukać ekipy budowlanej/remontowej. Wolne terminy architekta jak i wykonawcy mogą pojawić się w przedziale od 2 do nawet 6 miesięcy oczekiwania. W trakcie remontu, kiedy lokal jest już odpowiednio przygotowany zaczynają pojawiać się kolejni podwykonawcy np. stolarze. Na meble na wymiar czeka się minimum 6-8 tygodni. W międzyczasie sklepy z wykończeniem i wyposażeniem wnętrz również potrzebują czas na realizację zamówień, nawet jeśli korzysta z typowych rozwiązań mebli wolnostojących. Może to trwać w zależności od dostępności produktu od 10 dni do 4 tygodni.

Jak widać, nie ma przejrzystej i prostej odpowiedzi na to pytanie. Założenie, że cały proces projektowo- remontowy (odejmując czas oczekiwania na terminy wykonawców) trwa od 5 do nawet 7 miesięcy jest chyba najbardziej bezpieczny.

04

Ile kosztuje projekt wnętrz?

Przejdź do oferty, wypełnij krótką ankietę, a otrzymasz cennik usług. Jeśli nie wiesz jakie masz oczekiwania, poproś w formularzu o przesłanie pełnej oferty cenowej. Ceny w przybliżeniu za projekt kompleksowy w zależności od opotrzeb wahają się w zakresie od 140-200 zł/m2. Każdy projekt zaczyna się od podpisania umowy i określenia zakresu prac. Boisz się, że to jest za droga usługa? Pomyśl, że projekt wnętrz to 2-5 % kosztów zakupu i wykończenia całej inwestycji.

05

Czy na pewno potrzebuję architekta?

To nie jest łatwe pytanie i każdy powinien sam w zgodzie ze sobą odpowiedzieć, jakie ma wymagania i oczekiwania względem przestrzeni, w której chce mieszkać. Z naszej strony możemy jednak zagwarantować, że funkcjonalność i indywidualne podejście, to jest to co Nas wyróżnia na rynku. Doświadczenie zdobywa się latami i nie przychodzi to łatwo. Za to czas jest absolutnie bezcenny i jego straty nic nie zrekompensuje. Jaki cel ma oddawaniu lwiego kawałka swojego życia czemuś, czego się nawet nie lubi, już nie wspominając o brakach wiedzy. Z przyjemnością powierzamy profesjonalistom wszelkie usługi i zobowiązania, i gdybyśmy własne domy mieli projektować sami, nie znając się na tym, z pewnością zatrudnilibyśmy do tego odpowiednie osoby. Zyskuje się czas, spokój ducha, komfort, a skutkiem ubocznym takiej współpracy jest przestrzeń idealna, tylko Twoja i niepowtarzalna.

06

Tyle mi się podoba, jaki styl wybrać?

I tu cały na biało wchodzi właśnie architekt. Jesteśmy po to, by ziarnko od ziarnka oddzielić i znaleźć prawdę – czyli faktycznie ten styl, który najbardziej do Ciebie przemawia. W dobie internetu, pinteresta i przepychu informacji wcale nietrudno zagubić się w swoich potrzebach. Nie mieliśmy jednak okazji poznać jeszcze człowieka, któremu podobało się naprawdę wszystko. Zawsze jest coś, co ostatecznie nie przypada do gustu. I właśnie od tego aspektu warto zacząć współpracę i rozmowę.